Instytut Nauk
Społecznych

Aktualności

Zeszyty Naukowe

Pragniemy Państwa poinformować, iż został wydany drugi tom Zeszytów Naukowych.

Celem jest zbudowanie naukowego obszaru do wymiany poglądów reprezentantów różnych dyscyplin naukowych. Zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych publikacją artykułu w trzecim tomie Zeszytów Naukowych Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

Termin nadsyłania: 30 września 2017. 

Artykuły zgodne z wytycznymi prosimy o przesłanie na adres ins@byd.pl.

Więcej informacji znajdą Państwa na stronie www.ers.byd.pl w zakładce dla autora.


Zeszyty Naukowe "Edukacja-Rodzina-Społeczeństwo"

Mamy przyjemność poinformować Państwa, że wydany został pierwszy tom nowej serii Zeszytów Naukowych pod nazwą „Edukacja-Rodzina-Społeczeństwo”. Celem tego wydawnictwa jest stworzenie płaszczyzny naukowego dyskursu, wymiany poglądów przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych, którzy przedmiotem swoich zainteresowań uczynili choćby jeden z elementów triady: edukacja - rodzina - społeczeństwo.

Mamy nadzieję, że nasze zaproszenie do współpracy będzie przyjmować coraz szersze grono wybitnych naukowców z kraju i zagranicy. Interdyscyplinarny charakter czasopisma postrzegamy jako szansę na prezentowanie różnych punktów widzenia i prowadzenie dialogu, będącego również efektem wspólnych badań przedstawicieli różnych nauk.

Zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych publikacją w Zeszytach Naukowych WSG – Edukacja-Rodzina-Społeczeństwo. Termin nadsyłania artykułów: 30 października 2016. Artykuły po przejściu procesu wydawniczego (recenzje, korekty) będą kwalifikowane do kolejnych numerów.

Artykuły, zgodne z wytycznymi dla autorów, prosimy przesyłać na adres ins@byd.pl.

Więcej informacji na stronie: www.ers.byd.pl w zakładce "dla autorów".


Zapraszamy na II stopień!

Szanowni Studenci,

zachęcamy do kontynuowania nauki na studiach magisterskich w Wyższej Szkole Gospodarki. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Zachęcamy do zapozniania się z programem rekomendacyjnym.


Bydgoski Festiwal Nauki

W dniach 18-21 maja odbędzie się Bydgoski Festiwal Nauki, którego Wyższa Szkoła Gospodarki jest współorganizatorem. Przedstawiamy program imprez WSG:

 


„Wartości E-Pokolenia” - relacja

15 lutego 2016 na terenie Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej odbyło się seminarium „Wartości E-Pokolenia”.

 


„Wartości E-Pokolenia”

15 lutego 2016 w godzinach 14-16 odbędzie się seminarium „Wartości E-Pokolenia”. Seminarium odbędzie się na terenie Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej (bud. L, ul. Królowej Jadwigi 14).

Serdecznie zapraszamy!

 


 

W dniach 29-30 września 2015 odbędzie się XX Sympozjum Warsztatowe z cyklu                           Rozwój psychiczny człowieka w ciągu życia - METODOLOGIA BADAŃ NAD ROZWOJEM CZŁOWIEKA

Zastosowanie modelu latentnych krzywych rozwojowych (LGC) w badaniach podłużnych
Prowadzący: dr hab. Jan Cieciuch, prof. UKSW

Celem warsztatu jest przygotowanie Uczestników do wykonywania analiz w modelu LGC przy wykorzystaniu oprogramowania SPSS oraz AMOS.

Modele LGC „zawierają w sobie dwa submodele, określane jako poziom 1, czyli model wewnątrzosobowy (within-person), i poziom 2, czyli model międzyosobowy (between-person). Model wewnątrzosobowy dotyczy zmiany wewnątrz osoby, a model międzyosobowy dotyczy różnic w zmianie między osobami. Estymacja LGC w ramach modelu równań strukturalnych (structural equation modeling, SEM) jest oparta na analizie średnich i macierzy kowariancji, dzięki czemu jest możliwe oddzielenie efektu grupowego (opartego na średniej) od efektu indywidualnych osób (opartego na kowariancji). Ponadto SEM umożliwia analizę w kategoriach zmiennych letentnych, dzięki czemu jest możliwe oszacowanie błędu pomiaru” (Cieciuch, 2013, s. 302).
 

Testowanie modeli moderacyjnych w badaniach psychologicznych
Prowadzący: dr Katarzyna Lubiewska

Celem warsztatu jest przygotowanie Uczestników do wykonywania obu rodzajów analiz przy wykorzystaniu pakietu SPSS oraz środowiska R.

Modele moderacyjne są często testowane w badaniach psychologicznych i służą odpowiedzi na wiele pytań, na przykład: czy analizowane relacje, efekty zależą od trzeciej zmiennej; czy model pomiarowy jest równoważny w analizowanych grupach osób badanych; lub, czy złożone relacje zmiennych, np. oparte na mediacji, są moderowane przez inną zmienną. Współcześnie modele te testuje się najczęściej przy użyciu modeli regresji z jedną zmienną zależną lub za pomocą modelowania równań strukturalnych.
 

więcej informacji oraz kontakt[tutaj]

 


Ranking Perspektywy 2015

Ranking Perspektywy 20015W tegorocznym rankingu PERSPEKTYW, Wyższa Szkoła Gospodarki po raz kolejny awansowała i uzyskała w sumie 34 miejsce wyprzedzając w rankingu NIEPUBLICZNYCH UCZELNI MAGISTERSKICH 2015, naszym regionie m.in. Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Wyższą Szkołę Humanistyczno – Ekonomiczną we Włocławku oraz Kujawsko- Pomorską Szkołę Wyższą w Bydgoszczy.

 


Instytut Nauk Społecznych otrzymał podziękowanie za pomoc i wsparcie podczas realizacji działań w trakcie III Międzynarodowej Konferenji Naukowej "Stan, perspektywy i rozwój ratownictwa, kultury fizycznej i sportu w XXI wieku".

 


Imperium Zdrowia

Celem imprezy "Imperium Zdrowia" jest promowanie zasad zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej oraz przywrócenia dobrego obyczaju wspólnego spędzania czasu - najlepiej na świeżym powietrzu.

Więcej infomacji: www.imperiumzdrowia.byd.pl


Zajęcia praktyczne studentów edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej kierunku pedagogika
 

Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym - Phil Bosmans

Specjalność Edukacja Przedszkolna i Wczesnoszkolna umożliwia poznanie metody realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych w pierwszym etapie edukacji dziecka, czyli w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Program studiów z zakresu Edukacji Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej obejmuje wiedzę ogólną z zakresu: pedagogiki, psychologii, socjologii oraz wiedzę specjalistyczną dotyczącą teoretycznych podstaw pracy opiekuńczej, wychowawczej i edukacyjnej z dzieckiem, współpracy z rodzicami, diagnozowania rozwoju dziecka, a także zarządzania placówką przedszkolną. Dobór treści pozwala na kształtowanie postaw i umiejętności, które umożliwią wykonywanie zadań wychowawczych, opiekuńczych, stymulujących i terapeutycznych.
Kształcenie realizowane jest w formie: wykładów, ćwiczeń, warsztatów i projektów, co gwarantuje kompleksowe, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne przygotowanie do zawodu nauczyciela edukacji elementarnej. Specjalistyczne zajęcia praktyczne, wpisujące się w realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego dla I etapu edukacyjnego, takie jak:
- Matematyka dla nauczycieli,
- Metodyka edukacji matematycznej,
- Język polski i literatura dla nauczycieli,
- Metodyka edukacji polonistycznej i językowej,
- Przyroda dla nauczycieli,
- Metodyka edukacji przyrodniczej i ekologicznej,
- Metodyka edukacji muzycznej,
- Metodyka edukacji plastycznej,
- Metodyka zajęć technicznych i komputerowych,
- Metodyka wychowania fizycznego i edukacji zdrowotnej
prowadzone są przez praktyków pełniących na co dzień obowiązki nauczycieli wychowania przedszkolnego w Przedszkolu Akademickim WSG. Są to osoby z kilkuletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi, stale kształcące się i aktualizujące swoją wiedzę. Wszystkie zajęcia również odbywają w przestrzeni przedszkola umożliwiającej studentom zapoznanie się z infrastrukturą placówki edukacyjnej, w której przebywają dzieci w wieku od 2,5 roku do 6 lat. Wyposażenie przedszkola pozwala studentom bezpośrednio zapoznać się z pomocami dydaktycznymi niezbędnymi w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym jak i wczesnoszkolnym oraz wykorzystać je podczas zajęć. W każdej z sal przedszkolnych znajdują się tablice interaktywne, które coraz częściej można znaleźć w wyposażeniu przedszkoli i szkół podstawowych. Studenci mogą sprawdzić się również, wykorzystując je na zajęciach. Infrastruktura przedszkola umożliwia, zarówno pod kątem merytorycznym, jak i metodycznym, zapoznanie z szeroką gamą zagadnień. Przedszkole dysponuje pomocami dydaktycznymi z zakresu edukacji matematycznej, polonistycznej i językowej oraz przyrodniczej. Studenci mogą sprawdzić się w roli nauczyciela liczenia, pisania, czytania czy organizującego kącik przyrodniczy oraz przedszkolny ogródek. Placówka posiada liczne i różnorodne instrumenty muzyczne, począwszy od fletów i dzwonków, przez instrumentarium Orffa, bębny, pianino czy innowacyjne Bum Bum Rurki®, oraz materiały do zajęć muzyczno-ruchowych i bogato wyposażone kąciki teatralne, niezbędne podczas kształcenia metodyki przedmiotów artystycznych. Z zakresu przedmiotów technicznych studenci mają do dyspozycji laptopy oraz klocki Lego Mindstorms® wykorzystywane w trakcie przedszkolnych zajęć z robotyki. Studenci zdobywają także ogromne doświadczenie pedagogiczne podczas praktyk studenckich, które mogą odbywać się m. in. w Przedszkolu Akademickim. Praktyka ta ma na celu pobudzenie doświadczeń związanych z pracą opiekuńczo – wychowawczą i dydaktyczną z dziećmi, zarządzaniem grupą i diagnozowaniem indywidualnych potrzeb wychowanków oraz konfrontowanie nabytej wiedzy psychologiczno-pedagogicznej z rzeczywistością pedagogiczną w działaniu praktycznym. Służy dostarczeniu pierwszych doświadczeń pedagogicznych, zapoznaniu z metodami i formami pracy w przedszkolu, a także możliwościami współpracy placówki ze środowiskiem. Istotnym celem praktyki jest również pomoc studentom w procesie samookreślenia zawodowego.


Dziennikarstwo i social media

Z przyjemnością informujemy, iż w związku z rosnącymi wymaganiami współczesnego rynku związanymi z rozwojem kompetencji interpersonalnych oraz z umiejętnością poprawnego kształtowania własnego wizerunku został uruchomiony nowy obszar studiów - dziennikarstwo i social media. Studenci w toku studiów zapoznają się z warsztatem pracy dziennikarza, a także nauczą się w jaki sposób najlepiej wykorzystywać kreatywne myślenie, które jest bardzo istotne w środowisku medialnym. Studenci poznają zasady komunikacji wizerunkowej związanej z reklamą oraz public relations. W dobie rosnącej konkurencji wizerunek marki odgrywa bardzo istotne znaczenie dla potencjalnego klienta, dlatego też wykształcimy specjalistów posiadających szeroki zakres kompetencji: od dziennikarskich, po te związane z komunikacją wizerunkową.


Juwenalia Wyższej Szkoły Gospodarki

Juwenalia w WSG to cały dzień zabawy!

W dniu 17.05.2015r., od godziny 12:00 do godziny 21:00 będzie czynny WSG FUN PARK, na terenie którego znajdować się będą atrakcje takie jak: bungee, byk rodeo, żyroskop, strzelnica, Mega Dart.

Dla wszystkich popcorn i wata cukrowa (bez ograniczeń).

Samorząd studencki zaplanował także konkursy:

13:00-13:45 - wszystkożercy (jedzenie pączków z różnym nadzieniem na czas),

14:00-16:00 - Kozackie zabawy (krótkie konkurencje dla studentów),

17:00-19:30 - Barbecue Chef (Grillowanie potraw z wybranych produktów przygotowanych do konkurencji).

Dla zwycięzców konkursów przewidziano nagrody.

Ponadto będzie scena na której wystąpią:
- Dj Solic
- Grupa Taneczna „Tata”
- Zespół „Trąceni”
- Taniec nowoczesny „Disco Dance”
- Disko Show
- Zwycięzcy konkursu „Talent Show”


Bydgoski Festiwal Nauki 2015

Złap bakcyla nauki z szóstą edycją Bydgoskiego Festiwalu Nauki!
Szósta edycja Bydgoskiego Festiwalu Nauki rusza 20 maja. Jeśli masz ochotę na szereg spotkań z wiedzą w nieszablonowej formie, musisz tu być i w tym roku!

Trwające cztery dni święto nauki zainauguruje koncert galowy w Teatrze Polskim. Gwiazdą wieczoru będzie Hanna Banaszak. Po koncercie transmitowanym przez telewizję regionalną, zapraszamy na przedstawienie pantomimiczne Teatru DAR "Limbo", które odbędzie się w sali widowiskowej WSG, ul. Królowej Jadwigi 14, bud. L.

Program warsztatów organizowanych przez Wyższą Szkołę Gospodarki podczas Bydgoskiego Festiwalu Nauki tutaj

Zapisy przyjmowane są pod nr tel, 512 059 638
e-mail: patrycja.marciniak@byd.pl
Zapraszamy!


Konferencja "Nowy model kształcenia przez całe życie"

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych nauczycieli akademickich do udziału w warsztatach metodycznych z zakresu dydaktyki szkoły wyższej realizowanych przez Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy wspólnie z Wyższą Szkołą Biznesu w Pile w ramach projektu innowacyjnego "Nowy model kształcenia przez całe życie".

Warsztaty odbędą się w środę 10 grudnia 2014 roku w godz. 8:30 - 16:00 w salach K7 i K8.
Każdy uczestnik otrzyma komplet publikacji tematycznych, zaświadczenie o ukończeniu szkolenia oraz inne materiały dydaktyczne.

Zgłoszenia prosimy przesyłać mailem na adres: cpe@byd.pl Liczba miejsc jest ograniczona.

Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy także do udziału w konferencji, którą odbędzie się w czwartek, 11 grudnia 2014 roku w sali K1. Tematyka konferencji stanowi dopełnienie treści warsztatów metodycznych.

program konferencji


Kampania Społeczna „Trzeźwe Serce”

Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy wspólnie z Fundacją Sztuka Wyboru zapraszają do aktywnego udziału w zaplanowanej na przyszły rok kampanii społecznej „Trzeźwe Serce”. Głównym celem kampanii jest zmiana postawy społecznej jak również zwrócenie uwagi opinii publicznej na problem akceptacji zjawiska kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu oraz innych środków psychoaktywnych. Projekt w dużej mierze opierać się będzie na działaniach profilaktyczno-szkoleniowych. Działania na rzecz planowanej kampanii społecznej są spójne z „Rekomendacjami do realizowania i finansowania gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w 2014 roku” opublikowanymi przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (w skrócie: PARPA), które zalecają prowadzenie czynności na rzecz przeciwdziałania nietrzeźwości na drogach. Innowacje proponowane przez Fundację Sztuka Wyboru w całości wpisują się w założenia ogólnopolskiej kampanii organizowanej przez PARPA i Ministerstwo Zdrowia „Powstrzymaj pijanego kierowcę”.

W związku z tym Fundacja Sztuka Wyboru wraz z Wyższą Szkoła Gospodarki oraz Urzędem Marszałkowskim zamierza przeprowadzić na terenie województwa kujawsko-pomorskiego kampanię społeczną „Trzeźwe Serce”, odnosząc się do kwestii odpowiedzialności nie tylko za własne ale również za życie innych uczestników ruchu drogowego. Głównymi adresatami będą więc osoby dorosłe, które mają bezpośredni wpływ na kształtowanie się wśród kierowców postaw wobec używania napojów alkoholowych oraz innych środków psychoaktywnych. W celu budowania właściwych wzorców już od najmłodszych lat (jak również zmiany dotychczas obowiązujących) planowane są działania edukacyjne skierowane również dla dzieci i młodzież.

Zaplanowanie działania obejmują następujące kroki:
- Przygotowanie filmu z udziałem aktorów popularnego serialu będącego narzędziem do prowadzenia szkoleń
- Przeszkolenie przedstawicieli wszystkich powiatów województwa kujawsko-pomorskiego z zakresu prowadzenia debat społecznych obejmujących problematykę kampanii z wykorzystaniem nagranego filmu
- Przeprowadzenie kampanii medialnej dotyczącej problematyki projektu
- Przeprowadzenie debat społecznych
- Przygotowanie strony internetowej zawierającej szczegóły kampanii oraz relacje z działań podejmowanych przez gminy województwa kujawsko-pomorskiego
- Przygotowanie materiału filmowego zawierającego wywiady ze skazanymi sprawcami wypadków drogowych jako materiał do szkoleń i prowadzenia debat na terenie województwa
- Realizacja programu telewizyjnego ukazującego przebieg projektu w wybranych gminach, badanie odczuć społecznych, odbiór urzędników realizujących problematykę przeciwdziałania alkoholizmowi, skuteczności debat
- Przygotowanie debaty społecznej w telewizji regionalnej obejmującej problematykę projektu


W związku z tym Władze Wyższej Szkoły Gospodarki zachęcają wszystkich, a głównie studentów obszarów nauk społecznych do aktywnej współpracy w zakresie przeprowadzania badań (w ramach prac dyplomowych) dotyczących głównej problematyki projektu. Projekt rozpocznie się na początku przyszłego roku i potrwa do 2017 roku.


Policja - 95 lat w służbie regionu

Prezydent Wyższej Szkoły Gospodarki i Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy zapraszają      14.11.2014 r., na wydarzenie poświęcone 95 rocznicy powstania Policji. W programie:

10.00-14.00 - Seminarium naukowe „Policja na Pomorzu i Kujawach - w służbie regionu i kraju” Referaty wygłoszą m.in. prof. dr hab. B.Sprengel, prof.J.Kutta, dr M. Jeleniewski.

14.00-16.00 - Interaktywna wystawa ”Policja dawniej i dzisiaj” W programie m.in. pokazy nowoczesnych technik kryminalistycznych, symulacja działań operacyjnych, tresura psów służbowych, unikatowe pamiątki i kolekcjonerskie eksponaty. Dla wszystkich zwiedzających- policyjna grochówka.

15.00 - Uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy KWP i WSG.

 


Szkoła Biznesu MBA WSG!

Wyższa Szkoła Gospodarki zaprasza na uroczyste otwarcie Szkoły Biznesu oraz MBA DAY, połączony z prezentacją studiów Executive MBA z partnerem programu - Maastricht School of Management (MSM) z Holandii.

Zapraszamy już 10 października br. na bezpłatne pokazowe moduły studiów MBA oraz Szkoły Biznesu MBA WSG.

Data: 10 października, godzina 12:00 – 15:00

Miejsce: Kampus Wyższej Szkoły Gospodarki – budynek K, sala K1.


 

Zapraszamy na konferencję "Wychowanie - zadanie rodziców i szkoły".

Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie przedstawicieli Rad Rodziców gimnazjów, pt.: „Wychowanie - zadanie rodziców i szkoły”.

Konferencja odbędzie się 22 września 2014 r., w godzinach od 10:00 do 13:15, w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy ulica Garbary 2, budynek K.

Serdecznie zapraszamy do rejestracji przedstawicieli Rad Rodziców gimnazjów, termin rejestracji upływa 18 września br. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: kzaremba@bydgoszcz.uw.gov.pl.

Ambasador konferencji: Dorota Zawadzka, psycholog rozwojowy, ambasador akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

Szczegóły (kliknij tutaj)


 

Egzamin Dyplomowy III roku Pedagogiki

Dnia 17 lipca 2014 roku, na Wydziale Zarządzania i Nauk Społecznych w Inowrocławiu dwudziestoosobowa grupa studentów III roku Pedagogiki (spec. edukacja przedszkola i wczesnoszkolna) przystąpiła do egzaminu dyplomowego.
Komisja pod przewodnictwem dyrektora Instytutu Nauk Społecznych - mgr Przemysława Ziółkowskiego wraz z prof. dr hab. Małgorzatą Kowalczyk-Jamnicką oraz dr Martą Herzberg wystawiła studentom bardzo wysokie oceny z egzaminu dyplomowego jak i z recenzji przedłożonych przez studentów prac dyplomowych (licencjackich).
Wszystkim absolwentom składamy serdeczne gratulacje i życzenia udanych wakacji! Do zobaczenia w październiku, na studiach magisterskich!



 

Ogólnopolskie Seminarium Resocjalizacyjno-Penitencjarne 

Dnia 16 maja 2014 roku w Wyższej Szkole Gospodarki odbyło się Ogólnopolskie Seminarium Resocjalizacyjno-Penitencjarne. Wśród prelegentów mieliśmy okazję usłyszeć prof. dr hab. Marka Konopczyńskiego i prof. dr hab. Małgorzatę Kowalczyk-Jamnicką. Treści zaprezentowane przedstawiały szeroko pojętą resocjalizację od przedstawienia aspektu ekonomicznego zbrodni i kary Mariusza Trynkiewicza po profilowanie i arteterapię w procesie ponownej socjalizacji.
Organizatorami przedsięwzięcia był Instytut Nauk Społecznych i Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Bydgoszczy. Impreza odbywała się pod patronatem honorowym Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, gen. Jacka Włodarczyka; Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Ewy Mes; Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotra Całbeckiego oraz Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Rafała Bruskiego.
Podczas Seminarium można było oglądać wystawę prac wykonanych przez więźniarki Zakładu Karnego w Grudziądzu.
 


 

Koło Naukowe Psychologii Eksperymentalnej

 

Laboratorium inLAB WSG wszystkich studentów zainteresowanych badaniami naukowymi – psychologicznymi i interdyscyplinarnymi zaprasza do Koła Naukowego Psychologii Eksperymentalnej.

Co robimy?
- projekty badawcze – projektowanie i realizacja własnych pomysłów na badania,
- bierzemy udział w badaniach już realizowanych
- szkolenia, warsztaty – praktyczna i teoretyczna strona prowadzenia badań naukowych
- konferencje
- spotkania interdyscyplinarne
- dyskusje, projekcje filmów

Co możemy zaoferować?
- udział w eksperymentach min. z wykorzystaniem aparatury psychofizjologicznej oraz bateriami testów psychologicznych
- zdobycie doświadczenia w prowadzeniu badań, organizacji konferencji itp.
- pomoc w realizacji własnych pomysłów
- nawiązanie kontaktów i poszerzenie naukowych horyzontów

Chcesz dowiedzieć się więcej nt. samego laboratorium inLAB przyjdź na konferencję w dniu 14.05.2014, godz. Hotel Holiday INN, Ul. Grodzka 32, godz. 10.00

Osoby chcące brać udział w powstaniu Koła proszone są o kontakt:
mgr Robert Lauks
Campus WSG, Pokój: G22
robert.lauks@byd.pl

 


 

KONFERENCJA „10 LAT POLSKI W UNII EUROPEJSKIEJ”

19 maja 2014 r., Akademicka Przestrzeń Kulturalna WSG
ul. Królowej Jadwigi 14, 85-229 Bydgoszcz


1 maja 2014 r. minęła dekada od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Jak oceniamy ten czas, jakie korzyści widzą Polacy z integracji z Unią? Czy są jakieś koszty tego procesu? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas konferencji „10 lat Polski w Unii Europejskiej”, która oprócz podsumowań będzie również próbą określenia naszej obecności w strukturach europejskich w kolejnych latach.

Podczas konferencji, która odbędzie się 19. maja 2014 r. w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej WSG udział weźmie Minister Spraw Zagranicznych – Pan Radosław Sikorski oraz liczni prelegenci m.in. z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Centrum Projektów Europejskich, Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Izby Celnej.

Do udziału w bezpłatnej konferencji zapraszamy: przedstawicieli samorządu terytorialnego, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, nauczycieli, uczniów i studentów.

W trakcie konferencji przygotowane zostaną także stoiska informacyjno-promocyjne z bezpłatnymi publikacjami: Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct, Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej - Bydgoszcz, Enterprise Europe Network, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Bydgoskiego Centrum Informacji.
 

Harmonogram

Formularz zgłoszeniowy


 

Studia Podyplomowe - nowa oferta

Pracownicy Instytutu Nauk Społecznych przygotowali na nadchodzący rok akademicki propozycje interesujących Studiów Podyplomowych odpowiadających na zapotrzebowanie społeczne oraz preferencje zawodowe naszych absolwentów. Wśród nowej oferty znajdują się m.in.:
- Akademia Mentora i Tutora
- Aktywizacja Społeczna i Zawodowa Osób Niepełnosprawnych
- Diagnoza Dziecka i Rodziny
- Język Angielski z Wychowaniu Przedszkolnym i Edukacji Wczesnoszkolnej
- Kryminalistyka i Zwalczanie Przestępczości
- Metody i Narzędzia Analizy Statystycznej
- Studium Terapii i Treningu Grupowego
- Wspieranie Dzieci i Młodzieży Zdolnej oraz Utalentowanej
- Zarządzanie Instytucjami Wspierania Seniorów


Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.podyplomowe.byd.pl


Dla absolwentów WSG – zniżki! Serdecznie zapraszamy!


 

Wizyta Młodzieżowej Rady Miasta Szubina w WSG

9 kwietnia br. w murach Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy gościliśmy "Aktywnych Młodych" - Młodzieżową Radę Miasta Szubina. Uczniowie wzieli udział w warsztatach:


 

Konkurs dla studentów

Międzywydziałowe Studenckie Koła Naukowe „ProEuropa” i „EuroProjekt” Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego ogłaszają konkurs europejski – X lat Polski w Unii Europejskiej.

Konkurs skierowany jest do studentek i studentów bydgoskich uczelni publicznych i niepublicznych. Konkurs będzie miał formę testu jednorazowego wyboru złożonego z 24 pytań, dotyczących: ogólnej wiedzy nt. UE (struktura i zasady działania) oraz bilansu polskiego członkostwa.

Konkurs odbędzie się 24 kwietnia 2014 r. o godz. 12.00 w Audytorium Novum UTP przy Al. Prof. S. Kaliskiego 7 oraz budynku UKW przy ul. Przemysłowej 34.
Wręczenie nagród i dyplomów nastąpi 19 maja 2014 r. o godz. 12.00 w Audytorium Novum
przy Al. Prof. S. Kaliskiego 7 podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych RP Radosławem Sikorskim.

Zainteresowani studenci WSG proszeni są o nadsyłanie zgłoszeń zgłaszali się do Centrum Europejskiego (centrum.europejskie@byd.pl), do 17 kwietnia.


 

 

Wykład Dyrektora Instytutu Nauk Społecznych

4 kwietnia odbył się Finał XV Wojewódzkiego Konkursu Młodych Twórców w Pałacu Młodzieży. Temat konkursu brzmiał „Rozmowa, której nie było..”Imprezie patronował Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty. Galę wręczenia nagród uświetniła prelekcja, Dyrektora Instytutu Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Gospodarki, Pana Przemysława Ziółkowskiego.


 

 

Konferencja "Zdolni znad Brdy"

Dnia 27 marca 2013r. Dyrektor Instytutu Nauk Społecznych wziął udział w konferencji "Zdolni znad Brdy", zorganizowanej przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Bydgoszczy. Konferencja była podsumowaniem półrocznej pracy zespołu ds. ucznia zdolnego, którego uczestnikiem z ramienia WSG był Przemysław Ziółkowski. Zespół wypracował miejski program wspierania uczniów zdolnych z terenu miasta Bydgoszczy, który jest integralnym elementem realizowanej przez Miasto Bydgoszcz Strategii Edukacji na lata 2013-2020. Jednym z elementów wspierania pracy z uczniami zdolnymi są koła zainteresowań dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzone przez bydgoskie uczelnie wyższe w tym także przez WSG. Nasza uczelnia przygotowała także innowacyjne studia podyplomowe "Wspieranie Dzieci i Młodzieży Zdolnej i Utalentowanej" dedykowane nauczycielom z bydgoskich szkół i placówek oświatowych.


 

DEBATA "Obserwator czy Inicjator - KIM będziesz jutro?"

W dniu 26 marca br. miała miejsce debata podsumowująca projekt "Obserwator czy Inicjator - KIM będziesz jutro?". Osoby z Bydgoszczy, Mogilna, Nakła nad Notecią, Inowrocławia i Włocławka zaprezentowały wyniki sondy na temat potrzeb młodzieży w regionie. Młodzież uczestnicząca w sondzie wskazała na bezrobocie,  uzależnienia, niepełnosprawność i ubóstwo jako główne problemy, z którymi się boryka. Przyczynami takiego stanu jest niska świadomość obywatelska i brak inicjatywy, co prowadzi do postaw roszczeniowych i braku perspektyw.

Więcej na temat debaty można przeczytać tu:

Młodzi odpowiadają, skąd w młodzieży bierność

Spotkanie dla aktywnej młodzieży w Bydgoszczy


 


 

Konferencja "Uczenie się przez całe życie a dydaktyka szkoły wyższej"

W dniu 14 marca 2013 Dyrektor Instytutu Nauk Społecznych WSG - Przemysław Ziółkowski brał udział w konferencji naukowej "Uczenie się przez całe życie a dydaktyka szkoły wyższej" zorganizowanej przez Uniwersytet Warszawski.
Konferencja była doskonałą okazją do wymiany myśli i poglądów dotyczących współczesnych trendów i kształceniu akademickim oraz zapoznaniu się z funkcjonowaniem Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego.


 

Relacja z Kongresu Uniwersytetów Dzieciecych 

W dniu 12 marca 2013 roku Dyrektor Instytutu Nauk Społecznych WSG - Przemysław Ziółkowski uczestniczył w pierwszym ogólnopolskim Kongresie Uniwersytetów Dziecięcych zorganizowanym w Senacie RP w warszawie. W Kongresie uczestniczyło 108 osób, które reprezentowały łącznie 65 uniwersytetów dziecięcych z całej Polski. Do Warszawy reprezentanci uniwersytetów dziecięcych przyjechali aż z 39 miast Polski. WSG prezentowała na kongresie prowadzony z sukcesami od 2011 roku Uniwersytet Rodzinny (dla dzieci i rodziców). Kongres był doskonałą platforma wymiany doświadczeń pomiędzy organizatorami tego typu inicjatyw. Więcej na stronie www.dzieci.edu.pl


 

Wyróżnienie dla Dziekan Wydziału Studiów Stosowanych

W dniu 4 marca 2014 r. w siedzibie Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy odbyła się uroczystość wręczenia okolicznościowych medali wybitych z okazji 95-lecia Głównego Urzędu Statystycznego oraz Międzynarodowego Roku Statystyki.

Miło nam jest poinformować, że wśród osób wyróżnionych znalazła się
dr Marzena Sobczak - Michałowska, prof. WSG i Dziekan Wydziału Studiów Stosowanych.

W uzasadnieniu wyróżnienia możemy przeczytać: 

"(...)której aktywność przyczyniła się do realizacji przedsięwzięć podejmowanych wspólnie z Urzędem Statystycznym w Bydgoszczy m.in. w zakresie uruchomienia dwusemestralnych studiów podyplomowych pn. „Metody i narzędzia analizy danych statystycznych” w roku akademickim 2013/2014. W ramach zajęć, zgodnie 
z programem zaproponowanym przez Urząd, słuchacze mają możliwość zapoznania się z elementami statystyki opisowej, wnioskowania statystycznego, analizy współzależności zjawisk, analizy szeregów czasowych i prognozowania statystycznego oraz oprogramowaniem SPSS i R wspomagającym analizę danych statystycznych. Zorganizowane studia mają na celu rozwinąć umiejętności korzystania z danych statystycznych oraz kompetencje umożliwiające samodzielną i właściwą interpretację wyników badań prowadzonych przez statystykę publiczną."

Serdecznie gratulujemy!


 

„Student 50+ poradnik dla organizatorów Uniwersytetów Trzeciego Wieku”

W grudniu 2013 roku dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ukazała się publikacja Dyrektora Instytutu Nauk Społecznych pt. „Student 50+ poradnik dla organizatorów Uniwersytetów Trzeciego Wieku”. Jest to jedna z nielicznych w Polsce monografii ukazujących specyfikę kształcenia osób dorosłych / starszych na tak powszechnych uniwersytetach trzeciego wieku. Książka ta jest dedykowana zarówno osobom organizującym różnego rodzaju zajęcia edukacyjne z seniorami jak i osobom, które takowe zajęcia realizują, aby mogli zrozumieć specyfikę uczenia się i nauczania osób 50 plus.



Studenckie projekty zaangażowane - konkurs

Wszystkich studentów INS zapraszamy do udziału w konkursie na Studenckie Projekty Zaangażowane.

W konkursie może wziąć udział osoba studiująca w Wyższej Szkole Gospodarki na kierunkach: nauki o rodzinie, pedagogika, socjologia, na wszystkich obszarach realizowanych przez Instytut Nauk Społecznych.
W każdej edycji konkursu studenci mają do wyboru jedno z dwóch zadań, z zakresu public relations dotyczących realizacji Studenckiego Projektu Zaangażowanego.
Społecznie Zaangażowane Projekty PR, które nadal stanowią nowatorską formę edukacyjną, w WSG realizujemy od 5 lat. Każdy Projekt Społecznie Zaangażowany, łączy w sobie charakterystyczne dla tej metody pracy elementy dydaktyczne, m.in. takie jak: wyznaczanie celów, wybieranie sposobów ich realizacji, opracowanie harmonogramu i podziału zadań oraz kontrolę ich wykonania, z elementami społecznego zaangażowania w sprawy istotne dla solidaryzmu społecznego, który jest trwale obecny w misji WSG.
Zgodnie z konstruktywistyczną teorią uczenia się, realizacja projektu rozpoczyna się od sformułowania problemu i jego szczegółowej analizy, która pozwolą na sprecyzowanie oraz – w dalszej części- podjęcie działań zmierzających do jego rozwiązania wraz z ekspozycją własnych przemyśleń na temat aktualnej percepcji problemu.
Te zalety projektu pozwalają także upowszechniać coraz popularniejszą tendencję do „wnioskowania od tyłu”, czyli najpierw jest rzeczywistość, informacja mocno osadzona w realnym kontekście, potem teoria. W ten sposób inspirujemy postawę twórczą, aktywną i otwartą.
Wprowadzanie kontekstu zaczerpniętego z rzeczywistości zdobywa popularność w szkolnictwie, również wyższym.

Regulamin konkursu
 
Warto skorzystać też z linku:

http://www.instytut.com.pl/IMM/prezentacje/Jak_pisac_strategie_komunikacji_-_przewodnik.pdf

O dotychczas zrealizowanych Projektach Zaangażowanych można przeczytać TU


 

Konkurs dla studentów

23 października 2013 r. Spółka PGE EJ 1 ogłosiła ogólnopolski konkurs dla studentów. Będzie on realizowany w ramach programu współpracy z uczelniami wyższymi „Atom dla Nauki”. Konkurs został ogłoszony na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie wykład pt. Czy jesteśmy gotowi polubić energetykę jądrową? wygłosił prof. Andrzej Kraszewski.
Dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach PGE EJ 1 przewidziało nagrodę w postaci wyjazdu studyjnego do działającej, bądź będącej w budowie elektrowni jądrowej na świecie. Zdobywcy drugiego miejsca otrzymają nagrodę finansową w wysokości 4 000 PLN, a trzeciego – w wysokości 2 000 PLN.
Więcej informacji, regulamin konkursu oraz szczegółowe zadania będzie można znaleźć w dniu ogłoszenia konkursu na stronach
www.swiadomieoatomie.pl
http://swiadomieoatomie.pl/program-wspolpracy-z-uczelniami/konkursy.html
 

Zachęcamy do udziału


 

Konferencja "Neurodydaktyka - obecny system edukacji w świetle badań nad mózgiem"

Kursy i szkolenia
Uniwersytet Trzeciego Wieku
Centrum Projektów Edukacyjnych
Studia podyplomowe
MBA
Studia I i II stopnia